środa, 24 listopada 2010

Przypadkiem znaleziony skarb :) pierwszy film z Sherlockiem Holmesem :) !!!


Tak dla porównania ;) ze współczesnymi produkcjami zamieszcza Sherlockista skarb zupełnym cudownym trafem wygrzebany z Wikimedia Commons (! - najciemniej pod latarnią...). Sherlock Holmes Baffled - pierwszy znany film przedstawiający Sherlocka Holmesa (chociaż niebędący ekranizacją). Film Arthura Marvina został zarejestrowany w 1903 roku, a powstał najprawdopodobniej tuż po roku 1900 i był przeznaczony do projekcji na mutoskopach (patrz niżej). Bez opisu trudno się zorientować, że naprawdę przedstawia Sherlocka Holmesa (dzięki temu można go uznać za pierwszy film detektywistyczny w historii kina!), w dodatku Sherlocka Holmesa chyba-z-cygarem, który usiłuje, bezskutecznie, rozwiązać zagadkę prześladującego go złodzieja sreber. Ilekroć Sherlock "nakrywa" złodzieja, tylekroć ten znika, co zapewne było dość łatwe do przedstawienia przy pomocy mutoskopowej techniki :)

Dlaczego? Bowiem mutoskop, opatentowany w 1894 roku, było to właściwie zautomatyzowane (ale ręcznie napędzane :) urządzenie do oglądania szybko przerzucanych kart ze zdjęciami.


Widz wrzucał monety, po czym zaglądał do wziernika, jednocześnie kręcąc korbką. W ten sposób uruchamiał mechanizm maszyny:...i oglądał sobie Sherlocka :)

Brak komentarzy: